VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання

Конспект уроку української мови

Клас

Тема: Твір-роздум про вчинки людей

Лексична тема: Я і рідна природа

Мета:

· навчальна: поновити в пам’яті учнів матеріал про особливості побудови твору-роздуму, вчити складати усне та письмове висловлювання на основі власних спостережень, добирати мовні засоби відповідно до стилю і типу мовлення;

· розвивальна: розвивати вміння створювати зв’язне висловлювання, сприяти розвитку уваги, уяви, абстрактного мислення та пам’яті дітей;

· виховна: виховувати в учнів людяність, повагу та любов до рідної природи.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Методи і прийоми роботи: розповідь учителя, бесіда, робота з пам’яткою «Художній стиль мовлення».

Обладнання: тексти деяких творів, дитяча Біблія, таблиця-пам’ятка «Художній стиль мовлення», колаж картин К. Білокур.

Міжпредметні зв’язки: українська література, образотворче мистецтво.

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, культура мовлення, стилістика.

 

Використана література:

1. Глазова О. П. Рідна мова. 6 кл.: Плани-конспекти уроків. – Харків: Ранок, 2003. – 368 с.

2. Передерій Г. Рідна мова. Підручник для 6 класу. – К: «Освіта», 2001. – С. 130.

3. Шабельник Т. І. Рідна мова. Плани-конспекти до уроків для шкіл з українською мовою навчання. – Харків: Ранок, 2010. – 214с.

4. http://shkola.ostriv.in.ua

5. http://google.com.ua

 

План уроку:

І. Організаційний момент (1 хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (3 хв.)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку (3 хв.)

ІV. Опрацювання теми (33 хв.)

V. Підсумок уроку (3 хв.)

VІ.Підготовка до виконання домашнього завдання (2 хв).

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Учитель: Пригадайте, які типи мовлення ви знаєте?

Учень: Типи мовлення: опис, розповідь і роздум.

Учитель: Діти, пригадайте, чим роздум відрізняється від розповіді, опису.

Учень: Роздум – це тип мовлення, де висловлюються власні думки щодо прочитаного чи побаченого.

Учитель: Назвіть частини, з яких складається роздум.

Учень: Роздум має таку будову: теза – докази – висновки.

ІII. Оголошення теми і мети уроку

Учитель: Тема нашого уроку: «Твір-роздум про вчинки людей». Ми спробуємо скласти письмове висловлювання на основі власних спостережень, добираючи мовні засоби відповідно до стилю і типу мовлення.

IV. Опрацювання теми

Учитель: Серед вчинків людей розпізнаємо гарні, благородні, геройські, мужні шляхетні або нерозумні, підлі, ганебні.

Розмірковуючи над вчинками людей, треба насамперед уявити ситуації, події, що відбулися, а також пояснити, чому людина так повелася в конкретній ситуації.

Учитель: Діти, прослухайте євангельську притчу.

Один чоловік йшов з Єрусалиму до Єрихону, і напали на нього розбійники, зняли з нього одяг, поранили його та й залишили непритомного. Тим шляхом йшов один священик, побачив бідолашного і проминув. Йшов також і церковний служка (левіт), підійшов до пораненого, поглянув і пішов собі далі. Після них їхав самарянин, вгледів нещасного і пожалів його. Підійшовши до нього, помастив рани ліками, перев’язав страдника. Потім, посадивши його на віслюка, завіз до постоялого двору, де потурбувався про нього. Від’їжджаючи, дав господареві заїжджого двору гроші, сказавши так: «Піклуйся про цього нещасного, а коли витрати будуть більшими, я поверну тобі іншим разом».

Учитель: Діти, як ставилися до чоловіка перехожі?

Учень: По-різному поставились до пораненого, обікраденого та приниженого подорожнього троє людей. Проминув священик, поглянув і пішов далі левіт. Потурбувався про бідолаху самарянин.

Учитель: Чому?

Учень: Бо він був наділений чудовою рисою – милосердям.

Учитель: Вчинок – це дія, яка складається з таких елементів: мотиву (спонукання, зацікавленості), наміру, мети, власне дії, наслідків, самооцінки людиною власного вчинку та її ставлення до оцінки оточуючих. Деякі людські вчинки можуть заслуговувати водночас і на схвалення (беручи увагу їх мотив або мету), і на осуд (через неприємні наслідки або неправильну самооцінку).

Учитель: Я зачитаю вам текст, а ваше завдання – визначити основну думку.

Дівчинка років п’яти, звісивши ноги з причалу, дивиться у воду. Танцюють на хвильках сонячні зайчики. Вода просвічується аж до дна.

– Ой! Скойка! – дівчинка мало не впала у воду. – Татусю, дістань мені її, будь ласка.

Батько роздягається й пірнає різко і сильно, бо до дна майже чотири метри. Повертається, високо тримаючи скойку над головою.

– Дістав!

На вітерці, під палаючим сонцем равлик ховається в мушлю. Скойка не здається вже такою яскравою, чарівною, як крізь воду. Вона на очах тьмяніє, а равлик у ній зіщулюється.

– Так ось вона яка, – дівчинка задумливо бере її з батькових рук. – Беззахисна, безпомічна…

Подув прохолодний вітер, стало незатишно.

– Давай її випустимо, – пропонує дівчинка.

Батько посміхається. А дівчинка повертає скойку морю.

(Ю. Краснощок)

Учитель: Текст, який я вам зараз прочитала належить до якого стилю мовлення?

Учень: Це художній стиль мовлення?

Учитель: Пригадайте, що характерно для художнього стилю мовлення?

Учень: Ознаки стилю: емоційність, образність, широке використання усіх виразних мовних засобів; фольклорної, діалектної, розмовної лексики, діалогічного мовлення.

Учитель: Погляньте на пам’ятку, що лежить у вас на парті.

Таблиця-пам’ятка «Художній стиль мовлення»

Назва стилю Сфера вживання Основні види висловлювань Ознаки стилю, характерні мовні засоби
Художній стиль Художня література Твори художньої літератури Унікальність,образність, емоційність; широке використання усіх виразних мовних засобів: художніх тропів, фольклорної, діалектної, розмовної лексики, діалогічного мовлення; використання елементів інших стилів; різноманітні за будовою речення.

Учитель: Як ви оцінюєте вчинок дівчинки?

Учень: Вчинок дівчинки схвалюю і підтримую.

Учитель: До яких роздумів спонукають нас такі вчинки?

Учень: Вони спонукають до роздумів про доброту і про відповідальне ставлення до природи.

Учитель: Нещодавно ми з вами знайомилися з творчістю нашої видатної землячки Катерини Білокур. Сьогодні я пропоную розглянути колаж картин цієї художниці і ще раз переконатися у тому, що рідна природа надзвичайно красива, неповторна. Вона сповнює наше життя різноманіттям форм і кольорів, дарує свою чарівну красу, огортаючи нас радістю.

(Перегляд колажу картин К. Білокур)

Учитель: Отже, діти, до яких висновків ви дійшли після перегляду картин?

Учень 1: Ми з вами повинні дбати про те, щоб ця краса і надалі нас оточувала, адже природа і людина тісно пов’язані.

Учень 2: Ми повинні піклуватися про навколишню природу, оберігати її і робити лише добрі вчинки для неї, адже саме від нас залежить благополуччя флори і фауни.

Учитель: Так, дійсно. Саме від наших вчинків залежить і стан природи, і стан наших душ. Тому необхідно завжди думати про те, як та чи інша справа вплине на світ навколо і на нас самих.

А зараз давайте складемо план твору.

Орієнтований план

Вступ. Який вчинок спонукав мене до роздумів? Чому?

Теза. Єдність людини і природи.

Докази:

1. Природа захоплює своєю красою (на прикладі картин).

2. Стан природи залежить від наших вчинків.

3. Від добрих справ цвітуть сади і наших душ також.

Висновок. Природу потрібно оберігати.

Словникова робота

Учитель: Діти, для написання твору використовуйте такі слова: по-перше, по-друге, по-третє; отже (як підсумок сказаного), (висловлювання треба закінчити роздумом, розпочавши його так) цей вчинок я вважаю…, тому що… У роздумах для вираження думки використовувати такі вставні конструкції: я вважаю…, на мою думку…, власне кажучи…, я гадаю…, з моєї точки зору… Для вираження заперечення думок часто вживаються словосполучення типу: Мені здається, що ти неправий; я думаю, що ти не зовсім правий; мені здається, що ти не зовсім правильно про це міркуєш; я не можу погодитися з тим, що…; я зрозумів, що… та ін.

(Діти самостійно пишуть твір у чернетках)

V. Підсумок уроку

Учитель: Діти, що корисного ви винесли з нашого сьогоднішнього уроку?

Учні висловлюють свої думки.

VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання

Учитель: Відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання. Удома вам потрібно написати твір-роздум у зошити.

 

 

Картини Катерини Білокур


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: