Розробник: Косовцева Н.О.,
учитель початкових класів ХГ № 13
Тема. Мій рідний край
Мета. Познайомити з походженням назв міст і селищ рідного краю [2ГІО3-2.3-3]; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання рідного краю [2ГІО2-3.1-2]; розширювати їх пізнавальний досвід, формувати передумови пошукової діяльності, інтелектуальної ініціативи [1ПРО1.1]; формувати в учнів вміння називати місцевість, у якій проживають, вказувати адресу проживання [1СЗО2.1]; виготовляти виріб із застосуванням відомих технологічних операцій (використання паперу) [1ТЕО4.1-2]; виховувати інтерес до вивчення природи рідного краю; дбайливе ставлення до неї [1ПРО3.2].
Тип уроку: онлайн-урокз використанням програми для проведення відеоконференцій Zoom (з можливістю демонстрації екрану) https://zoom.us/download
Обладнання: презентаціядо уроку, мультимедійне обладнання, доступ до мережі інтернет.
Інтернет ресурси: програми для проведення відеоконференцій Zoom (з можливістю демонстрації екрану)https://zoom.us/download
|
|
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.(слайд 1- 3)
- Доброго дня, діти!
-А хто це до нас у віконечко стукає?
- Журавель.
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила свої натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
— Журавель відповідає:
— Краще нашої - немає! (“Облітав журавель” П.Воронько)
Він повернувся з теплих країв і сьогодні разом з нами помандрує стежинками рідного краю.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
- А що ж таке рідний край?
Вправа «Асоціативний кущ» (слайд 4)
Рідний край
-Рідний край – найрідніший та найдорожчий.
Журавлик говорить, що за рідним краєм і в небі сумно.
- Діти, а які прислів’я про рідний край знаєте ви?
Розсипанка із слів (слайд 5-6)
Журавлик склав із букв прислів’я, але, коли ніс, слова розсипалися. Давайте йому допоможемо і із розсипаних слів складемо прислів’я.
(Усюди добре, а вдома краще.) -Так і наш журавлик вважає. В теплих краях тепло, багато їжі. Але, як тільки настає весна, повертаються птахи до рідної домівки. Бо в рідному краї найкраще.
Фізкультхвилинка Відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=MQgbFtbWLUs Подорож містами і розповідь про походження їх назв. (слайд 7-11) Рідний край - це наша ненька Україна. Перед нами карта України. На ній назви численних міст, селищ, річок. Кожна назва має свою історію і своє походження. Деякі назви існують багато років, а деякі – сучасні. Наприклад, засновником Харкова вважають козака Харка. За іншими переказами, назва міста пов’язана з назвою однойменної річки. Назва Полтави пов’язана з назвою річки Олтави – так раніше називали Ворсклу, - «місто на Олтаві», а Ужгород у Закарпатті – з назвою річки Уж. Багато географічних назв пов’язано з особливостями місцевих природних умов. Так, назва Буковини походить від густих букових лісів, що ростуть на цій території.
Розповідь про свій край (слайд 12-13) або відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=9-dTUPFfcZc Наша мала Батьківщина – Харківщина. Вона багата історією, традиціями, славними іменами, мальовничою землею; відома у всьому світі своїми науковими школами, продукцією промислових підприємств, пам’ятками історії світового рівня. Дослідницький практикум -Дізнайтеся в дорослих, чому саме таку назву має ваше місто чи село, чим воно славиться. Підготуйте про це розповідь. Журавлик дуже сумує, бо в нього немає друзів. Отож давайте з паперу виготовимо журавлика. Виготовлення оригамі (слайд 14) або відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=F4ruWMzh2DI
Зрадів журавлик, бо стільки нових друзів з’явилося у нього. Але під час нашої зустрічі з’явилися запитання у нашого друга. Допоможіть йому на них відповісти.
Гра «Чи буває у нашому краї» (слайд 15) Відповідаємо на запитання «Так» чи «Ні» · Рідний край – це місце, де ти народився і живеш? · Кожна назва має свою історію? · Щоб не заблукати, треба знати свою адресу. · Свій рідний край треба любити й оберігати.
ІІІ. Підсумок уроку (слайд 16-17) Закінчується наша подорож і щоб повернутися додому нам потрібно написати свою домашню адресу.
- Молодці! Журавлик дуже задоволений мандрівкою.
| Діти разом з дорослими вписують в хмаринки асоціації. Можна запропонувати доповнити речення Рідний край – це…… Можна запропонувати з’єднати лініями частини прислів’їв 1.Рідний край- 2.За своїм краєм 3.Рідна земля- 1.мов колиска золота 2.земний рай. 3.серце болить. Можна запропонувати виконати міні-проект, колаж, малюнок. За схемою або відео Діти разом з дорослими заповнюють картку зі своєю домашньою адресою. |
Список використаних джерел:
· «Я досліджую світ»: підруч. для 1-го кл. закл. заг. серед. освіти: у 2-х ч.; ч.2 / Т. Гільберг, С. Тарнавська, О.Гнатюк, Н. Павич. – К.: Генеза, 2018
· «Я досліджую світ»: зошит: навч. посіб. для 1-го кл. закл. заг. серед. освіти: у 4-х ч.; ч.4 / Т. Гільберг, С. Тарнавська, Н. Павич. – К.: Генеза, 2018
· https://www.youtube.com/watch?v=MQgbFtbWLUs
· https://www.youtube.com/watch?v=9-dTUPFfcZc
· https://www.youtube.com/watch?v=F4ruWMzh2DI