Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі.
Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 39)
— Чому лебеді тривожно курликали? Знайдіть відповідь у тексті і розкажіть про це своїми словами.
— Як ви поділили виділені слова для переносу? Прочитайте.
— Яке речення, на вашу думку, відповідає даній схемі? Прочитайте, що ви записали.
2. Хвилинка чистопису
Б щ ень низенька
— Доберіть слова з цими буквосполученнями і буквою. (Борис, Богдан; бризки, сизий; маленький, ненька, жовтень)
— Усно складіть з одним із них речення. Письмово побудуйте його схему.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми закріпимо знання про будову речення: учитимемось будувати схеми речень і складати речення за схемою. Також з’ясуємо, як правильно вимовляти і писати слова ведмідь, завдання.
IV. Повторення і закріплення вивченого
1. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 40)
— Розгляньте малюнок і розкажіть, що на ньому зображено.
— Виразно прочитайте запитання й усно дайте відповіді.
— До складеної розповіді доберіть заголовок і запишіть.
— Записуючи розповідь, користуйтесь запитаннями.
— Як ви допомагаєте своїм батькам? Чи є у вас домашні обов’язки? Чи завжди ви їх виконуєте? Розкажіть.
2. Робота парами (вправа 41)
— Вимовте перше злиття звуків у кожному слові та відгадайте назви двох овочів:
1) поле, місяць, дорога, риба;
2) цифра, булка, лялька.
— Запишіть слова-відгадки. Усно складіть з ними речення. Порівняйте складені вами речення.
— Спробуйте самі скласти таку загадку. (Мама, шило, насос — машина; липа, молоко, нива — лимони.)
3. Фізкультхвилинка
4. Самостійна робота (вправа 42)
— Розгляньте малюнок і прочитайте речення.
— Складіть речення за схемою:
— Запишіть спочатку подані речення, а потім — складене самостійно.
5. Словникова робота
Учитель показує предметний малюнок ведмедя.
— Хто це? Прочитайте це слово в рамці на с. 21, запишіть і запам’ятайте.
— Усно складіть із ними речення.
— Скільки слів у цьому реченні? Складіть його схему.
— Яке ще слово записане в рамці на с. 21? Прочитайте його і запишіть у зошит.
— Це слово ви чуєте щодня по кілька разів. Адже майже кожен урок закінчується словами: «Відкрийте підручники і запишіть домашнє завдання». Сьогодні ми порушимо цю традицію, бо урок іще не закінчується, але завдання ми запишемо.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Відповісти на запитання й виконати завдання для повторення на с. 11, вправа 43.
VI. Підсумок уроку
— З чого складається речення?
— Як пишуться слова в реченні?
— З якої літери починаємо кожне речення?
— Продиктуйте по складах, як ви напишете слова ведмідь і завдання.
— Будьте завжди розумними і добрими!
Урок 10