С. 18,вправа 44.
Урок 11
Тема: ПЕРЕНОС СЛІВ З БУКВАМИ Й ТА Ь
Мета: вчити учнів застосовувати правило переносу слів з буквами и та ь; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка на рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 18, вправа 44)
— Прочитайте слова, які можна поділити для переносу різними способами.
— Прочитайте слово опадає по складах. Скільки в ньому складів? На скільки частин можна поділити його для переносу?
2. Гра «Утвори стовпчики». Записати слова в 3 стовпчики: в перший — односкладові, в другій — двоскладові, в третій — трискладові.
Кит, сокира, міст, олівець, автобус, рак, пилка, склянка, голуби, горобець, тигр, кінь, рама, кулі, барабан, сова, стіл, кури, папуга, слон, ластівка.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми вчитимемося правильно переносити слова з буквами й та ь.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 18-20)
Вправа 45. Учні читають загадку і відгадують її.
— Якими різними словами в нашій мові називають відгадку? (Райдуга, веселка)
— Усно поділіть для переносу слова веселка, райдуга, тільки.
— Букви й та ь під час переносу слів не можна відривати від попередньої букви. Перенось так: ліній-ка або лі-нійка, ляль-ка або ля-лька.
Вправа 46 (робота в парах)
— Прочитайте і спишіть слова, поділяючи їх для переносу одним зі способів.
— Перевірте один в одного, чи правильно виконали роботу.
— Назвіть слово, яке не можна поділити для переносу. (їжак)
Вправа 47. Учні читають речення, записують слова — назви птахів у стовпчик. Через риску поділяють їх для переносу різними способами.
— Пригадайте правило, яким довелося скористатися.
Вправа 48. Учні читають текст, розповідають, які ще осінні квіти вони знають. Записують слова — назви осінніх квітів, поділяють слова для переносу.
Фізкультхвилинка
Ой, яка вона швиденька, Наша білочка руденька! Не звірятко — просто диво, Невгамовне, пустотливе. Вгору — вниз — | Нема зупинки, Й ми поскачемо хвилинку. Розімнемо ніжки, спинку. Відпочили гарно всі, Час за парти сісти всім. |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота над віршем
— Прочитайте вірш уголос. Спишіть його. Поділіть слова (дужечками знизу)на склади.
Бавляться біля нори
бобренята і бобри.
Бубонить бобер до білки:
— Бобреня боїться бджілки!
— Складіть звукову модель слова бобер.