Повідомлення теми та мети уроку

- Well done. And now we can begin to learn new words and letters.

- At our lesson today we’ll start new unit “I love nature”. We get to know new words and learn the next letters of English alphabet. At the end of this lesson we’ll use questions “Where is/are…” and give answers on them.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Введення нових ЛО

а) семантизація слів

- Look at the picture and listen to me.

This is a tree. (a nest, an egg, a plate, a nut, a necklace, an umbrella)

б) фонетичне опрацювання.

в) закріплення ЛО

- First of all I’ll show a picture and you must name it.

- And now say that these things are very much.

A tree – trees

A nest – nests

Розвиток мовлення.

- Let’s work in pairs. You have a card.

- I’ll ask you where is an necklace? And you must answer: it is under the tree.

(див. РЗ впр 2 с.32)

Аудіювання

а) слухання вірша

- Listen to the rhyme and say how many eggs are mentioned in it.

Ex. 2 p. 38

б) перевірка розуміння прослуханого

- Listen to once more and colour eggs according to the rhyme.

Ознайомлення з новими літерами.

а) введення літер

- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.

[n] – N is for nine, ninety and ninety nine.

Children, how much is ninety and nine.

[n] – N n

[ ] – I like to run out in the sun.

It’s such a fun to run! To run!

[ ] - Uu

б) написання літер в повітрі

в) написання літер в друкованому зошиті.

- Open your copybooks and write down one line of letter N n / U u.

Розвиток навичок читання.

- Open your books at page 39 ex. 5

- Listen to me and then read the word oneself.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

- OK. Tell me please what new material did you learn at our lesson?

- What does the phrase mean “Where is a cat?”

- What letter is it?

- Well done. The lesson is over.

УРОК 18 Дата: ___________

Тема: Cвіт навколо. Дієслово can. Прийменники місця.

Мета: активізувати ЛО попереднього уроку; удосконалювати навички вживання даних ЛО у своєму мовленні; ввести модальне дієслово can; вчити учнів будувати речення з даним дієсловом; формувати вміння учнів вживати прийменники місця;

Розвивати навички виконання простих інструкцій; навички усного діалогічного мовлення та аудіювання; дрібну моторику рук.

Виховувати зібраність, дисципліну та комунікативність (уміння працювати в команді).

Обладнання: малюнки до прийменників місця, картки літер, казкові герої: жаба, медуза.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.

Привітання.

- Let’s regard our greetings.

How do you do, children!

How do you do, teacher.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: