Тема: Попит і пропозиція та ціна рівноваги

Освітня мета: закріпити уміння та навички учнів розрізняти попит і пропозицію, встановлювати ринкову ціну;

Виховна мета: виховувати позитивне ставлення учнів до факторів формування ринкової ціни;

Розвиваюча мета: розвивати економічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, самостійно досліджувати економічні явища.

Форма заняття – урок закріплення умінь і навичок.

Тип уроку – нетрадиційний урок (гра «Естафета»).

Методи: аналіз, індукції та дедукції, словесний, метод контролю, наочний, практичний.

Дидактичне забезпечення: підручник “Основы экономики” И.Ф. Радіонова, схема естафети, словнички економічних термінів, картки із завданнями.

Структура уроку

(45 хвилин)

І. Організаційний момент (2 хвилини);

ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання (8 хвилин);

ІІІ Повідомлення теми, мети, завдання заняття. (5 хв)

IV. Перенесення знань, умінь учнів в нестандартні умови (20 хвилин);

V. Підведення підсумків (8 хвилин);

VІ. Домашнє завдання (2 хвилини).

Хід заняття

І. Організаційний момент. Викладач перевіряє готовність учнів до заняття, формує сприятливу атмосферу для проведення гри.

ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання, корекція опорних знань й практичного досвіду учнів.

Вчитель перевіряє наявність записаних до словничків термінів: попит і пропозиція, закон попиту, закон пропозиції, додатковий товар, товар-замінник, ринкова ціна.

ІІІ. Викладач повідомляє аудиторії тему заняття – «Попит і пропозиція та ціна рівноваги», мета - закріпити уміння та навички розрізняти попит і пропозицію, і встановлювати ринкову ціну.

Мотивація уроку йде через розігрування ситуації (при цьому вчитель акцентує увагу на необхідності досягнення рівноважної ціни).

Дійові особи: продавець і покупець.

Товар (дійові особи) обирають самостійно.

Зміст ситуації.

Продавець і покупець прибувають на ринок зі своїми уявленнями про ціну й обсяг продукції, що може бути куплена (продана); необхідно досягти домовленості про ціну.

Ситуацію розігрують два учні, а усі інші аналізують результат і приходять до висновку, що такий ринок найкращим чином демонструє процес узгодження інтересів, а це відбувається тоді, коли бажання покупців придбати товар співпадає з бажанням продавців продати його.

ІV. Хід естафети

1 Інструктаж перед грою та розподіл учнів на команди

Учні розбиваються на дві рівнозначні за розумовими здібностями команди. Команди обирають собі капітанів. На (мал. 1) зображена схема маршруту, учні обирають по-порядку на даній ялинці іграшки з номерами, номер іграшки – номер завдання, всього 5 завдань, ціль гри – справитись зі всіма завданнями і піднятися на вершину ялинки до зірки. Виграє та команда, яка перша виконає всі 5 завдань.

 

Мал 1. Схема маршруту

 


2. Завдання до естафети:


Завдання 1

Командам видаються картки з термінами, які їм потрібно визначити, щоб перейти на наступний рівень.

Приклад:

Картка №1

Визначте терміни:

Попит

Пропозиція

Товар-замінник

Картка №2

Визначте терміни:

Додатковий товар

Закон попиту

Закон пропозиції

Завдання 2. Вчитель пропонує учням різні нецінові фактори які потрібно віднести до попиту, чи пропозиції.

 

Попит

Пропозиція

 

Доходи покупців

 
 

Ціни ресурсних товарів

 
 

Ціни інших товарів

 
 

Бажання й звички покупців

 
 

Застосовувані технології

 
 

Очікування ринкових змін

 
 

Податки

 
 

Дотації

 
       

 

Завдання 3 На картці командам роздаються тести в яких потрібно проставити напроти економічних понять «так», якщо погоджуються з ним, або ж «ні», якщо не погоджуються.

    відповідь “ні”

 відповідь “так”

1. Попит і пропозиція – головні фактори ринку ()

2. Попит - це кількість продукції, яку виробник може доставити на ринок в певний час і за визначеною ціною ()

3. Залежність пропозиції від ціни пряма ()

4. Зображена на графіку залежність попиту від ціни називають кривою індивідуального попиту ()

5. Кожна точка кривої індивідуальної пропозиції відображає варіанти встановлення обсягу попиту при різних цінах ()

Завдання 4 Капітани сідають окремо від команд, і отримують завдання. Потрібно продовжити речення.

1). Основна мета вільної ринкової економіки заключається в …

Відповідь: максимізації прибутку і мінімізації витрат.

2). За допомогою регулюючою функції …

Відповідь: ринок регулює обмін товарів і послуг

3). Попит - це:

Відповідь: кількість продуктів, яку споживачі готові і в стані купити по деякій ціні протягом певного часу.

4). Точка, в якій величина попиту і пропозиції співпадають називається…

Відповідь: точкою рівноваги попиту і пропозиції, рівноважною ціною.

5). Модель ринкового кругообігу складається з таких блоків, як…

Відповідь: Блок підприємств, блок домогосподарств, ринок ресурсів, ринок продуктів.

Завдання 5 Команді надається умова задачі, яку необхідно як найшвидше і вірно вирішити.

 


Таблиця 2.1

Ціна 1 ц зерна, грн. Величина пропозиції
500 400 300 200 100 32 30 25 15 0

 

Пропозиція зерна пшениці від індивідуального виробника

Умова: нехай є 5 можливих варіантів ціни на зерно пшениці – від 100 грн. за 1 ц зерна, до 500 грн. за 1 ц. При найвищій ціні - 500 грн. за 1 ц зерна формується й найвища пропозиція (32 ц. На місяць). Якщо ринкова ціна 1 ц. зерна знизиться до 200 грн., то відповідно зменшиться і його пропозиція (до 15 ц за місяць). Якщо ціна на зерно буде 100 грн. за 1 ц., жоден з фермерів не буде продавати пшеницю.

Розв’язок: перенесемо дані таблиці 2.1 на графік у якому рівень ринкової ціни показаний на вертикальній осі, а величина індивідуальної пропозиції – на горизонтальній.

Крива пропозиції SS (пшениці) піднімається вверх і праворуч, що означає пряму залежність пропозиції від рівня ціни. Рухаючись по кривій, можна спостерігати різні варіанти зміни величини пропозиції залежно від ціни.

 



Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: