Розрахунок проводимо зарівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-К = ∆MgК + ∆MgД
А = ∆MgК + ∆MgД,
якщо А > 0, то ∆MgК-Ф = 0; якщо А < 0, то ∆MgФ-К = - А
∆MgК + A = ∆MgК – ∆MgЖ
Б = ∆MgК + A
якщо Б > 0, то ∆MgЖ = 0; якщо Б < 0, то ∆MgЖ = - Б
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ)
В процесі розрахунку балансу ми будемо користуватись наступними величинами:
∆MgФ - приріст в наземній фітомасі;
∆MgД - кількість елементу, що вимита дощами;
∆MgК - приріст в підземній фітомасі;
∆MgВ - кількість елементу, що закріплена в ветоші;
∆MgР - кількість елементу, яку повернуто при розкладанні підстилки у ґрунт;
∆MgУ - кількість елементу, що перейшла у ґрунт при розкладанні підземної фітомаси.
Результати розрахунку заносимо в таблицю, до якої увійдуть ще такі величини:
А - кількість елементу всередині рослини;
∆MgК-Ф - кількість елементу, що перейшла із підземних коренів в наземні;
∆MgФ-К - кількість елементу, що перейшла із надземних органів у підземні;
Б - різниця між споживанням і виділенням коренів;
|
|
∆MgЖ - кількість елементу, що виділена з живих компонентів;
∆Mg - всього вилучено елементу з ґрунту.
Таблиця.
Період спостер еження | Приріст в наземній фітомасі | Вимита із дощами | Перейшла | Приріст в підземній фітомасі | Різниця між споживай нямі виділенн ям коренів | Виділен няз живих коренів | Всього вилучено з ґрунту | Закріплено в ветоші | Повернуто в ґрунт | В цілому | |||
всередені рослини | із підземних організмів в наземні | із наземних організмів в підземні | |||||||||||
∆MgФ | ∆MgФ-К | А | ∆MgК-Ф | ∆MgФ-К | ∆MgК | Б | ∆MgЖ | ∆Mg | ∆MgB | ∆MgР | ∆MgУ | ∑ | |
1 | 45,3 | 3,6 | 48,9 | 48,9 | 0 | 55,6 | 104,5 | 0 | 104,5 | 4,1 | 1,4 | 45,2 | 50,2 |
2 | 5,9 | -9,2 | -3,3 | 0 | 3,3 | -12,3 | -15,6 | 15,6 | 0 | 5,0 | 7,5 | 20,7 | 34,6 |
3 | 6,3 | 31,8 | 38,1 | -38,1 | 0 | 60,1 | 98,2 | 0 | 98,2 | 5,4 | 2,3 | 0 | 38,1 |
4 | -22,6 | 8,0 | -14,6 | 0 | 14,6 | 5,0 | -9,6 | 9,6 | 0 | 8,9 | 2,0 | 51,4 | 71 |
5 | -18,3 | 59,4 | 41,1 | -41,1 | 0 | -27,8 | 13,3 | 0 | 13,3 | 8,6 | 5,3 | 18,3 | 73 |
∑ | 2І6 | 276,9 |
Блок 1.
Розрахунок проводимо зарівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-K = ∆MgФ + ∆MgД
А = ∆MgФ + ∆MgД = 45,3 + 3,6 = 48,9
∆MgК-Ф = 48,9
∆MgФ-K = 0
∆MgK +A = ∆Mg - ∆MgЖ
Б = ∆MgK + А = 55,6 + 48,9 = 104,5
∆MgЖ =0
∆Mg = 104,5
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ) = 3,6 + 0 + 1,4 + 45,2 = 50,2
Блок 2.
Розрахунок проводимо за рівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-K = ∆MgФ + ∆MgД
А = ∆MgФ + ∆MgД = 5,9 – 9,2 = -3,3
∆MgК-Ф = 0
∆MgФ-K = 3,3
∆MgK +A = ∆Mg - ∆MgЖ
Б = ∆MgK + А = -12,3 – 3,3 = -15,6
∆MgЖ =15,6
∆Mg = 0
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ) = -9,2 + 15,6 + 7,5 + 20,7 = 34,6
Блок З.
Розрахунок проводимо зарівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-K = ∆MgФ + ∆MgД
А = ∆MgФ + ∆MgД = 6,3 + 31,8 = 38,1
∆MgК-Ф = -38,1
∆MgФ-K = 0
|
|
∆MgK +A = ∆Mg - ∆MgЖ
Б = ∆MgK + А = 60,1 + 38,1 = 98,2
∆MgЖ = 0
∆Mg = 98,2
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ) = 31,8 + 0 + 2,3 + 0 = 34,1
Блок 4.
Розрахунок проводимо зарівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-K = ∆MgФ + ∆MgД
А = ∆MgФ + ∆MgД = -22,6 + 8,0 = -14,6
∆MgК-Ф = 0
∆MgФ-K = 14,6
∆MgK +A = ∆Mg - ∆MgЖ
Б = ∆MgK + А = 5,0 – 14,6 = -9,6
∆MgЖ = 9,6
∆Mg = 0
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ) = 8,0 + 9,6 + 2,0 + 51,4 = 71
Блок 5.
Розрахунок проводимо зарівняннями:
∆MgК-Ф - ∆MgФ-K = ∆MgФ + ∆MgД
А = ∆MgФ + ∆MgД = -18,3 + 59,4 = 41,1
∆MgК-Ф = -41,1
∆MgФ-K = 0
∆MgK +A = ∆Mg - ∆MgЖ
Б = ∆MgK + А = -27,8 + 41,1 = 13,3
∆MgЖ = 0
∆Mg = 13,3
∑(∆MgД + ∆MgЖ + ∆MgР + ∆MgУ) = 59,4 + 0 + 5,3 + 18,3 = 73
Отже, в результаті проведення розрахункових робіт, надходження магнію до організму переважає над вилученням цього елементу з ґрунту, на даних етапах спостереження