МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ХІМІКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ДИСЦИПЛІНИ
«УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК»
ЗА ОСВІТНІМ РІВНЕМ «БАКАЛАВР»
ДЛЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ
«073 МЕНЕДЖМЕНТ»
Дніпро ДВНЗ УДХТУ 2019
ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ
ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Практичне заняття 1
Тема: Мета, зміст та організація управлінського обліку
Мета: досягти студентами розуміння сутності і завдань управлінського обліку та його ролі в системі менеджменту (управління організаціями)
Порядок проведення заняття
Підготовчий етап. Студенти за рекомендованою літературою і конспектом лекції засвоюють теоретичні основи управлінського обліку Студент повинен підготувати до заняття наступні питання:
1. Сутність управлінського обліку і його роль в системі менеджменту
2. Предмет, метод і завдання управлінського обліку
3. Еволюція управлінського обліку
4. Взаємозв'язок і відмінності фінансового і управлінського обліку
5. Організація управлінського обліку на підприємстві
6. Професійні організації і етичні норми фахівців з управлінського обліку
Хід заняття
1. Обговорення сутності та методологічних основ управлінського обліку.
2. Визначення ролі і завдань управлінського обліку в управлінні підприємствами та організаціями.
3. Перевірка рівня засвоєння студентами основних положень та визначень, розглянутих в питаннях теми практичного заняття проведенням бліц опитування, ділових ігор, виконанням практичних завдань та тестуванням в аудиторії:
Надати визначення і коротку характеристику наведеним нижче економічним категоріям
1. Управлінський облік -
2. Місце управлінського обліку в системі облікової інформації -
3. Традиційний і новаторський підхід до визначення поняття «управлінський облік» -
4. Мета управлінського обліку, його основні завдання -
5. Об’єкти управлінського обліку -
6. Користувачі облікової інформації -
7. Відмінність і взаємозв’язок фінансового та управлінського обліку -
8. Частина робочого часу бухгалтерів, витраченого на ведення управлінської звітності -
9. Час, витрачений на складання традиційної фінансової звітності західними бухгалтерами складає -
10. Час та передумови виникнення управлінського обліку -
11. Функції управління об'єднувані управлінським обліком -
12. Державне регулювання управлінського обліку -
13. Організація управлінського обліку на підприємстві -
14. Функції управління, для виконання яких дає інформацію управлінський облік -
15. Підходи до побудови системи рахунків управлінського обліку -
16. Інтегрована система рахунків -
18. Переплетена система рахунків, її особливість -
19. Функції професійних організацій управлінських бухгалтерів -
20. Етичні норми фахівців з управлінського обліку -
21.Зарубіжна організація, що є найкрупнішою організацією фахівців з управлінського обліку -
22. Кінцева мета управлінського обліку?
Ділові ігри (ситуації та думки)
1. Після закінчення вузу ви влаштувались на роботу в фірму і маєте намір запропонувати керівництву створити відділ управлінського обліку.
а) Які аргументи в обгрунтування своєї пропозиції ви наведете?
б) Яких заперечень та сумнівів можна очікувати?
в) Чи погодитесь ви з пропозицією керівництва очолити роботу з розробки та впровадження управлінського обліку на підприємстві? Відповідь «так» або «ні» обгрунтуйте.
2. Підприємство без управлінського обліку – все рівно, що корабель без компасу. Обговоріть дане твердження, висловіть свою думку.
3. Який вид обліку, на вашу думку, важливіший для підприємства: фінансовий чи управлінський? Аргументуйте свою точку зору.
4. Чи бажали б ви зробити кар’єру в управлінському обліку? Чому «да» або чому «ні»? Відповідь обгрунтуйте.
5. Головний бухгалтер підприємства повинен мати якості керівника. Ви згодні з цим твердженням?
У древній Греції вважалося, що ідеальний керівник повинен бути мудрим, справедливим, хитрим, енергійним. Які па Вашу думку якості повинен мати бухгалтер-аналітик (потрібне підкресліть):
- фізичні - здоров’я, активність, фізична сила, витривалість;
- особисті - впевненість у собі, авторитетність, потяг до досягнення власного успіху, компетентність, конфіденційність, чесність, далекоглядність, уважність, ініціативність, справедливість, талановитість, демократичність, об’єктивність, пунктуальність, неупередженість;
- інтелектуальні - розум, інтуїція, об’єктивність, професіоналізм, досвідченість, здатність до самовдосконалення, мудрість, нестандартність мислення;
- психологічні - тактовність, дипломатичність, контактність, витривалість, оптимізм.
6. Точки зору головного бухгалтера і фінансового директора розділились. Перший вважає, що необхідно прагнути до максимального прибутку після оподаткування, а другий – до мінімізації податку на прибуток. Наведіть аргументи й заперечення тієї й іншої сторони і вискажіть свою точку зору.
7. Державна допомога підприємствам, що працюють в умовах ринкової економіки, тільки шкодить їм. Згодні ви з таким твердженням?
Завдання для виконання практичної роботи
1. Підготувати письмову консультацію для свого колеги.
Здібному інженеру - електроннику повідомили про переведення його на посаду помічника керівника заводу з питань підготовки інформації для менеджерів. Він мав недостатні знання з фінансового обліку, хоча вивчав його підчас підвищення кваліфікації, а курс управлінського обліку не вивчав взагалі. Інженер звернувся з проханням до головного бухгалтера щодо пояснення основних відмінностей між фінансовим і управлінським обліком, який переадресував цю консультацію Вам, дипломованому магістру з менеджменту.
2. Вибрати з переліку джерела інформації, з якими працює бухгалтер-аналітик:
звіт відділу маркетингу про попит на товари у регіоні; виробничий звіт завідуючого виробництвом, лист непрацездатності, аналітичні таблиці про показники рентабельності, товарно-транспортні накладні, прайси, калькуляції, баланси (потрібне підкресліть).
3. Надати математичну інтерпретацію понять «максимізація прибутку» і «максимізація рентабельності»
4. Визначитизавдання управлінського обліку в розрізі функцій. Заповнити таблицю 1.1
Таблиця 1.1