ТЕМА: Урок як основна форма співробітництва учителя і учнів у процесі навчання.
МЕТА: Вивчити особливості уроку як основної форми організації процесу навчання; сформувати у студентів уміння робити комплексний аналіз уроку.
ХІД ЗАНЯТТЯ
ЗАВДАННЯ:
1. На основі вивчення педагогічної літератури виписати:
а/ типи уроків і їх структуру;
б/ різні способи організації навчально-пізнавальної діяльності.
2. Ознайомитись з тематичним та поурочним планом учителя.
3. Відвідати урок в загальноосвітній школі, записати загальні дані про урок (дата, школа, клас, прізвище, ім'я та по-батькові вчителя, його стаж роботи, предмет, кількість учнів за списком, число присутніх, яка зміна, де проходить урок) та запротоколювати його за схемою:
Час уроку | Етапи уроку | Зміст (хід) уроку | Психолого-педагогічні спостереження, роздуми, висновки, пропозиції | |
діяльність учителя | діяльність учнів | |||
4. Зробити системний аналіз і оцінку ефективності уроку за схемою:
I. Оцінка основних особистісних якостей викладача:
|
|
1. Знання предмету і загальна ерудиція викладача в цілому.
2. Рівень педагогічної і методичної майстерності (уміння донести навчальний матеріал до рівня розуміння кожним учнем; створити сприятливий психологічний клімат; уміння зацікавити аудиторію).
3. Культура мови, темп, дикція, образність, емоційність, загальна і специфічна грамотність.
4. Ступінь фактичності і демократичності взаємовідношень з учнями.
5. Зовнішній вид викладача, міміка, жести, культура поведінки.
II. Оцінка основних характеристик учнів на уроці:
1. Ступінь пізнавальної активності, творчості, самостійності.
2. Рівень загально навчальних і спеціальних умінь і навичок.
3. Наявність і ефективність колективних (групових) форм роботи.
4. Ступінь дисциплінованості, організованості і зацікавленості.
III. Оцінка змісту діяльності викладача і учнів:
1. Науковість, доступність і посильність матеріалу, який вивчається, умінь і навичок, які формуються.
2. Актуальність і зв’язок з життям (теорії з практикою).
3. Ступінь новизни, проблемності і привабливості навчального матеріалу (одержуваної учнями інформації).
4. Оптимальність об’єму запропонованого для засвоєння матеріалу.
IV. Оцінка ефективності діяльності викладача і учнів:
1. Раціональність і ефективність використання часу уроку, оптимальність його темпу, а також зміна видів діяльності.
2. Ступінь доцільності і ефективності використання наочності і ТЗН на уроці.
3. Ступінь раціональності і ефективності використаних на уроці методів і організаційних форм роботи.
4. Рівень зворотного зв’язку з усіма учнями під час уроку.
|
|
5. Ефективність контролю за роботою учнів і рівень вимог, на якому проводилася оцінка їх знань, умінь і навичок.
6. Ступінь естетичної дії уроку на учнів.
7. Ступінь додержання правил охорони праці і техніки безпеки викладачем і учнями на уроці.
V. Оцінка цілі і результатів проведеного уроку:
1. Ступінь конкретності, чіткості і лаконічності формулювання цілі уроку.
2. Ступінь навчаючої дії уроку на учнів (чому і в якому ступені навчилися).
3. Ступінь виховуючої дії (що сприяло вихованню учнів).
4. Ступінь дії уроку на розвиток учнів (що сприяло розвитку учнів).
5. Проаналізуйте урок за схемою:
І. Цілеспрямованість уроку:
А) тема уроку;
Б) тип уроку;
В) цілі уроку: практичні, виховні, загальноосвітні, розвиваючі;
Г) визначте відповідність поставлених цілей типу уроку та його місцю в тематичному циклі уроків.
ІІ. Структура та зміст уроку:
А) проаналізуйте етапи уроку;
Б) визначте відповідність методів та прийомів навчання основним цілям уроку;
В) оцініть раціональність використання методів та прийомів навчання;
Г) визначте доцільність та ефективність використання засобів навчання;
Д) визначте розвиваючу, виховну, освітню цінність навчального матеріалу уроку і вправ, їх відповідність віковим інтересам учнів.
ІІІ. Активність учнів на уроці:
А) визначте основні форми взаємодії вчителя та учнів на уроці;
Б) визначте їх ефективність;
В) назвіть прийоми стимулювання мовленнєвої і розумової активності учнів.
ІV. Мовленнєва поведінка вчителя:
А) визначте відповідність мовлення вчителя мовній нормі, його адаптованість до рівня мовної підготовки учнів і вимог шкільної програми;
Б) оцініть чіткість і доступність формулювання вчителем завдань для учнів;
В) зверненість мовлення вчителя до учнів;
Г) співвідношення мовлення вчителя та учнів на уроці.
VI. Результативність уроку:
А) підсумуйте, чого навчилися учні на уроці;
Б) оцініть об’єктивність та мотиваційний потенціал виставлених учителем оцінок.
ЛІТЕРАТУРА:
Основна:
1. Герб О. Структура уроку – складова педагогічної технології // Рідна школа.- №12, 2000.
2. Дидактика современной школы / Под ред. Скаткина М.Н. – М., 1982
3. Тимчасове положення про індивідуальне навчання в системі загальної середньої освіти / ІЗМОУ.- №22,23 - листопад-грудень, 2000.
Додаткова:
1. Демченко О. Реалізація основних підходів, методів та форм організації самостійної роботи у сучасній педагогічній практиці //Рідна школа. – 2006. - №7, с.19-21
2. Кузьменко О. П’ять проблем уроку – семінару // Рідна школа. - №5-. 1996.
3. Мельник Ю., Поліщук О. Організація індивідуального навчання в сільській школі // Рідна школа.- №12, 2000.