Күні:
Сабақтың тақырыбы: Косинустар теоремасы.. Есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Косинустар теоремасын білу
Дамытушылық: Косинустар теоремасын есептер шығару барысында дұрыс қолдана білуі.
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: практикалық сабақ
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру
2. Өткенді қайталау
3. Практикалық бекіту
4. Үйге тапсырма беру
5. Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Қысқаша қайталау.
№9
АВС үшбұрышында <А=500, <В=700, <С=600. Үшбұрыш қабырғаларының ең ұзыны қайсысы, ең қысқасы қайсысы?
№10
АВС үшбұрышында АВ=4см, ВС=7см, АС=9см. Үшбұрыш бұрыштарының ең үлкені қайсысы, ең кішісі қайсысы?
№11
Үшбұрыштың екі қабырғасы 7см және 10см. 5см-ге тең қабырғасына қарсы доғал бұрыш жатуы мүскін бе?
№12
АВС үшбұрышында <А=500, <В=750. Үшбұрыштың АВ және АС қабырғаларының қайсысы ұзын?
№13
Параллелограмның екі сүйір бұрышының төбелерін қосатын диагоналі ұзын болатынын дәлелде.
№14
АВС үшбұрышының қабырғасы және екі бұрышы берілген. Оның үшінші бұрышы мен қалған екі қабырғасын есептеңдер: 1) ВС=5см, <В=300, <С=750. 2) АС=4,5см, <А=300, <С=750 3) ВС=3,5см, <В=400, <С=1250.
Үйге тапсырма:
№14
АВС үшбұрышының екі қабырғасы мен үшінші қабырғаға қарсы жатқан бұрышы берілген. Қалған екі бұрышы мен үшінші қабырғасын есептеңдер. 1) ВС=16см, АС=10см, <С=800, 2) ВС=10см, АС=7см, <С=600; 3) ВС=7см, АС=23см, <С=1300.
Қорытындылау, бағалау.
Геометрия, 8 сынып, 3 тоқсан