Мета:
– вироблення вмінь та удосконалення навичок розв’язувати загальні диференціальні рівняння з відокремлюючими змінними;
– вироблення вмінь зводити диференціальне рівняння до рівняння з відокремлюючими змінними;
– розвиток продуктивного мислення;
– виховання математичної культури.
При вивченні теми студенти повинні:
знати: означення диференціального рівняння з відокремлюючими змінними, методи їх розв'язування;
уміти: застосовувати знання для розв'язування рівняння з відокремлюючими змінними, зводити рівняння до рівняння з відокремлюючими змінними;
здатні: розв'язувати загальні рівняння з відокремлюючими змінними.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал (таблиці), картки із самостійною роботою, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Час: 2 год.
План заняття
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань (термінологічний диктант).
III. Вироблення вмінь та навичок.
IV. Контроль.
Список літератури
1. Pudy A.E., Rakov S.A. Mathematical Analysis. Differential Equations.
|
|
2. Давидов М.О. Курс математичного аналізу: Підручник: У 3 ч. Ч. 2. Функції багатьох змінних і диференціальні рівняння. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Вища школа, 1991 – 336 с.
3. Матвеев Н.М. Сборник задач и упражнений по обыкновенным дифференциальным уравнениям.
4. Самойленко Ф.М., Кривошея С.А., Перестюк Н.А. Дифференциальные уравнения, примеры и задачи.
5. Филиппов А.Ф. Сборник задач по обыкновенным дифференциальным уравнениям.
Хід заняття
I. Привітання із студентами, повідомлення мети й завдань заняття, перевірка присутніх.
II. Мета етапу: визначення рівня засвоєння теоретичного матеріалу студентами та рівня підготовки до практичного заняття.
Термінологічний диктант. Викладач називає терміни, які студенти вивчали на першій та другій лекції, вони записують відповіді. Після закінчення – взаємоперевірка (сусід перевіряє у сусіда), правильні відповіді на проекторі.
Перший варіант 1. Яке рівняння називається диференціальним? 2. Записати загальний вид диференціального рівняння першого порядку. 3. Що називається інтегральною кривою диференціальне рівняння у' =F (х; у)? 4. Що називається загальним розв'язком диференціального рівняння у' =F (х; у)? | Другий варіант 1. Яке диференціальне рівняння називається рівнянням першого порядку? 2. Записати загальний вид диференціального рівняння. 3. Що називається розв'язком диференціального рівняння у' =F (х; у)? 4. Як із загального розв'язку одержати частинний розв'язок? |
5. Яке диференціальне рівняння називається рівнянням з відокремлюючими змінними? |
III. Метаетапу: вироблення вмінь та удосконалення навичок розв’язувати загальні диференціальні рівняння з відокремлюючими змінними.
|
|
Розв'язування задач та вправ.
1. Знайти загальний розв'язок рівняння:
Розв'язування.
- загальний розв'язок рівняння.
2. Знайти сім’ю розв’язків рівняння .
Розв'язування. Розглянемо рівняння
(1)
Його права частина f (х0; у0) неперервна при у 0, тобто у верхній півплощині, включаючи вісь, Ох (область D'1). Функція неперервна при у>0, тобто у верхній півплощині, виключаючи вісь Ох (область D1). Рівняння (1) має сім'ю розв'язків:
, , , (2)
де С – довільна стала. Формула (2) називається загальним розв'язком рівняння (1). Тоді у = (х+с)2, при чому х+с>Q. В півплощині у>0 функція у = (х+с)2 є розв'язком початкового рівняння.
3. Знайти загальний інтеграл диференціального рівняння (відповідь представити у вигляді )
Розв'язування.
5. Знайти загальний інтеграл диференціального рівняння.
Розв'язування.
Вводимо заміну
6. Знайти загальний інтеграл диференціального рівняння
Розв'язування.
Нехай
Вводимо заміну
IV. Мета етапу: перевірка базових вмінь та навичок студентів знаходити загальний інтеграл функції (з курсу математичного аналізу).
Самостійна робота (за варіантами). Перевіряється викладачем, результати оголошуються на наступному занятті.
1.Обчислити невизначені інтеграли: А) Б) 2. Знайти площу фігури, яка обмежена графіками функцій. | 1.Обчислити невизначені інтеграли: А) Б) 2. Знайти площу фігури, яка обмежена графіками функцій. |
Домашнє завдання: за підручником [1] розв’язати на ст. 11 (P.L. 1.1.) № 1 (10-15), № 2 (9-12).
Практичне заняття 2