Практичне заняття 1. Педагогічна типологія аномалій розвитку. Закономірності психічного розвитку аномальних дітей. Причини психофізичних дефектів у дітей (2 год.)
Мета: поглибити знання студентів про педагогічну типологію аномалій розвитку, сформувати спроможність розрізняти окремі вади розвитку по їх поведінковим та пізнавальним проявам.
Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник.
Хід заняття
1. Теоретичний блок.
Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:
- Яку дитину прийнято вважати аномальною (дитиною, що страждає на дизонтогенію?
- Назвіть категорії дітей які входять у число дітей з порушеннями розвитку.
- Як називається наука, що вивчає дітей з порушеннями зору (слуху, інтелекту, мовного розвитку, сліпоглухих)?
- Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за Л.С.Виготським.
- Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за В.І.Лубовським.
- Який зміст ми вкладаємо в поняття компенсація, (адаптація, реабілітація, корекція) аномального розвитку?
- Визначити дві великі групи причин, якими може бути викликаний первинний психофізичний дефект.
- Надати визначення поняттю «ендогенний». Висвітлити вплив ендогенних факторів на розвиток дитини.
- Порівняти поняття «ендогенний» та «вроджений». Найти відповідь на питання, в чому їх розбіжність.
- Дати відповідь на питання, в яких періодах розвитку можуть діяти екзогенні патогенні фактори, що викликають психофізичні вади.
- Дати визначення тератогенів. Назвати принципи дії тератогенів.
- Назвати види тератогенів.
- Ознайомитися зі шкалою Апгар та з’ясувати, чому низькі бали за даною шкалою небезпечні з точки зору виникнення психофізичних вад.
- Знайти в літературі відповідь на питання, чи можуть соціальні умови, в яких знаходиться дитина, збільшити відхилення в її розвитку.
2. Практичний блок.
|
|
- Скласти короткий словник термінів, що використовуються при вивченні даної теми.
Практичне заняття 2. Особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням аналізаторів. (2 год.)
Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням слухового та зорового аналізаторів. Сформувати розуміння необхідності використання специфічних засобів навчання для подолання освітніх труднощів.
Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, прилади для постановки звуків глухим дітям, запис мові глухих та слабочуючих дітей, прилади для письма, що використовуються сліпими.
Хід заняття